Każdy użytkownik energii elektrycznej wie doskonale, że cena energii wiąże się z posiadaną taryfą prądu. Faktem jest, że oferty są różnorodne, dlatego każdy może znaleźć to, co spełni jego oczekiwania. Dopasowanie odpowiedniej taryfy ma za zadanie zaspokoić potrzeby energetyczne firmy lub domu. Ten temat jest bardzo ważny – trzeba dokładnie przemyśleć wybór taryfy. Czy  jest taryfa prądu? Jakie rodzaje taryf można wyróżnić?

Taryfa prądu

Pojęcie wiąże się z proponowanymi stawkami za energię elektryczną. Te z kolei odnoszą się do rynkowej ceny energii i wszelkich dodatkowych opłat, związanych z dystrybucją prądu. Najprościej rzecz ujmując, taryfa prądu to określony plan cenowy, w którym znajdziemy stawki za oferowane usługi. Usługą jest tutaj energia elektryczna, która podawane jest w kilowatogodzinach i dostarczana klientom. Dostawca nalicza rachunki na bazie tego, ile prądu zużyliśmy w konkretnym terminie, w określonych porach dnia i nocy. Ten czas jest łączony w okresy rozliczeniowe – w tym terminie trzeba dokonać płatności. 

Taryfy prądu – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów taryf prądu, które warto poznać. Najwięksi użytkownicy rozliczają się na podstawie taryfy prądu A. Zapewnia ona wysokie napięcie. Z kolei gospodarstwa rolne i mniejsze firmy stawiają na taryfę B, o średnim napięciu. A jak to wygląda w naszych domach? Gospodarstwa domowe na szeroką skalę wykorzystują taryfę G. Jest ona niezależna od poziomu napięcia. Pamiętajmy o tym, że każda taryfa energetyczna jest opisana w specjalny sposób.

W kodzie znajdują się najwyższej 4 elementy, które wskazują na stawkę godzinową oraz rodzaj usługi. Pierwsza oznaczona jest litera (A, B, C, G). Za literą natomiast znajduje się cyfra, która określa moc umowną. Cyfra 1 to odbiorcy zużywający do 40 kW na miesiąc, a cyfra 2 jest stosowana dla odbiorców zużywających ponad 40 kW na miesiąc. Kolejne liczby określają strefy czasowe (1 to taryfa jednostrefowa, a 2 to taryfa dwustrefowa). 

Na końcu kodu znajdziemy literę, informującą nas o tym, jak podzielono dobę. Przykładowo literka a oznacza podział na strefę szczytową i pozaszczytową. Mamy także b, p oraz w. Wszystkie te kwestie warto mieć na uwadze podczas wyboru taryfy prądu.