Fotowoltaika cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Nie bez powodu, w końcu za jej pomocą można pozyskać czyściejszą, bezpieczniejszą i przede wszystkim tańszą energię. Warto jednak wiedzieć, że produkuje się ją za pomocą różnych paneli fotowoltaicznych. Obecnie na rynku można spotkać trzy rodzaje omawianych paneli, do których należą panele monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz panele z krzemu amorficznego. Warto dowiedzieć się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje ogniw fotowoltaicznych.

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne

Produkowane są przy użyciu pojedynczych kryształów krzemu. Wyróżnia je charakterystyczny czarny kolor, a same panele są złożone z wielokątnych ciemnych płytek. Ich najważniejszą cechą jest największa wydajność na rynku, która wynosi od 17% do 22%.

Szczególnie dobrze nadadzą się one wszędzie tam, gdzie dostępna powierzchnia jest niewielka, ale nasłonecznienie wysokie. Mają liczne zalety, jak np. odporność na warunki atmosferyczne, wspomniana wydajność, a także bardzo wysoka trwałość. Niestety mają jedną zasadniczą wadę — są kosztownym rozwiązaniem.

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne

Jak sama nazwa wskazuje, są to panele powstające z wielu kryształów krzemu. W przeciwieństwie do wcześniej omawianych monokrystalicznych paneli https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala te odznaczają się niebieskim kolorem. Prostokątny układ płytek ma na celu wykorzystanie całkowitej powierzchni panelu fotowoltaicznego.

Ich wydajność jest niższa i w porównaniu z panelami wykonanymi z pojedynczych kryształów krzemu i waha się od 14% do 16%. W związku z tym lepiej instalować je tam, gdzie do dyspozycji jest większa powierzchnia. Dobrze sprawdzają się w warunkach niższego nasłonecznienia. Plusem jest bardziej przystępna cena, być może dlatego są częściej spotykane.

Panele z krzemu amorficznego

Najrzadziej spotykane panele fotowoltaiczne, których wydajność jest niska i znacznie obniża się z biegiem czasu. Posiadają jednak też takie plusy, jak niska cena oraz lekkość i elastyczność. Ponadto podczas ich używania zmiany poziomu wydajności nie są zbytnio zauważalne.