Popularność w Polsce stacji ładowania samochodów elektrycznych
Samochody z napędem elektrycznym to przyszłość w branży motoryzacyjnej. Głównym czynnikiem posiadania samochodu elektrycznego jest przede wszystkim trend związany z ekologią, bowiem dzisiaj wiele osób stara się dbać o środowisko. Polacy mają większą świadomość dotyczącą emisji spalin a innowacyjne rozwiązania w samochodach elektrycznych i hybrydowych pozwalają na korzystanie ze stacji ładowania, których w Polsce cały czas przybywa.
Stacje ładowania samochodów elektrycznych na polskim rynku
Stacje ładowania samochodów elektrycznych stały się popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Według statystyk w ostatnim roku liczba dostępnych stacji ładowania w Polsce podwoiła się. To świetna wiadomość, dla osób, które sceptycznie podchodziły do tego typu rozwiązań, bowiem posiadanie samochodu elektrycznego wiązało się z nie lada wyzwaniem.
Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych obecnie w Polsce działa ponad 300 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Liczba ta w porównaniu z poprzednim rokiem podwoiła się i dlatego Polacy coraz częściej decydują się w dłuższą podróż samochodem elektrycznym. Na tle innych krajów europejskich polski rynek stacji ładowania samochodów elektrycznych jest jeszcze na samym początku rozwoju. Mimo tego Polska może pochwalić się sporą liczbą stacji z szybkim ładowaniem. PSPA nie podaje dokładnych danych, ale szacunkowo tego typu stacji może być ponad 100.
Kilka słów o infrastrukturze
Należy zaznaczyć, że Polski rynek jeżeli chodzi o infrastrukturę dotyczącą ładowania samochodów elektrycznych, rozwija się zupełnie inaczej niż w krajach Europy Zachodniej, za sprawą szybkich ładowarek, których przybywa niż tych ładujących wolniej. Polska wykorzystała moment, w którym infrastruktura zaczęła się rozwijać, bowiem technologia związana z szybkim ładowaniem była już dostępna w kraju. Dzięki dofinansowaniu różnych projektów, to właśnie stacje ładowania samochodów elektrycznych z szybkim ładowaniem są teraz w największej fazie rozwoju. Takie rozwiązania pozwalają na skrócenie czasu ładowania, a tym samym dają możliwość na bardziej ekonomiczną jazdę pojazdami elektrycznymi.