Możliwość wykorzystania energii słonecznej pozwala na zredukowanie kosztów i emisji zanieczyszczeń. Instalacje fotowoltaiczne są w stanie przetworzyć promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, którą można wykorzystać w dowolny sposób – m.in. do podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania pomieszczeń i zasilania przeróżnych urządzeń/maszyn elektrycznych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób możliwe jest wykorzystanie energii słonecznej, a odpowiedź jest bardzo prosta. 

Energia słoneczna a ogniwa słoneczne 

Do pozyskania energii słonecznej i przekonwertowania jej w energię elektryczną potrzebna jest specjalna instalacja PV. Składają się na nią m.in. ogniwa fotowoltaiczne, czyli elementy półprzewodnikowe. To właśnie w nich dochodzi do konwersji energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki wystąpieniu zjawiska fotowoltaicznego. Do produkcji ogniw słonecznych sięga się głównie po krzem, german i selen. Wytworzony prąd jest stały, dlatego konieczne jest zmienienie go na prąd przemienny, za co odpowiada w instalacji fotowoltaicznej inwerter. 

Z czego wynika popularność instalacji fotowoltaicznych? 

Zredukowanie kosztów energii przekłada się na zmniejszenie rachunków za prąd. Energia słoneczna jest darmowa, odnawialna i praktycznie nieograniczona. Początkowo wysokie koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej szybko się zwracają. Dbanie o środowisko naturalne jest obecnie niezwykle istotne ze względu na jego ogromne zanieczyszczenie. Fotowoltaika ma pozytywny wpływ na środowisko. Produkuje zieloną energię, nie wpływając w żaden sposób szkodliwie na środowisko i na klimat. Nawet w przypadku masowego korzystania z instalacji PV nie spowoduje to wzrostu średniej temperatury. Popularność instalacji fotowoltaicznych wynika również z niezależności od dostawców energii. Nie straszne są już wahania cen na rynku energii ani nieprzewidziane przerwy w dostawie elektryczności. Energia słoneczna zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa energetycznego. 

źródło: https://swiatoze.pl/fotowoltaika-10-rzeczy-ktore-kazdy-wiedziec-o-energii-slonecznej/

Więcej o energii słonecznej można znaleźć pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca-pakiety