Niemożliwe jest wybudowanie domu czy budynku gospodarczego bez dostępu do energii elektrycznej. Plac budowy można zaopatrzyć w zasilanie na różne sposoby. Jedne wiążą się z wieloma formalnościami, drugie z wysokimi kosztami, a jeszcze inne z brakiem jakichkolwiek strat. Kwestię zaopatrzenia budowy w energię elektryczną należy dobrze przemyśleć, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty i nieprzyjemne konsekwencje. 

Prąd budowlany, czyli źródło zasilania na czas budowy 

dostawca prądu

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem przez inwestorów jest zasilenie działki na czas budowy prądem z sieci. Jednocześnie jest to najbardziej problematyczne do załatwienia ze względu na liczne formalności. Duże znaczenie ma to, na jak długi okres potrzebny będzie prąd budowlany. Jeśli prace budowlane mają trwać nie więcej niż miesiąc, to wystarczy prowizorycznie doprowadzić prąd na czas budowy. Oczywiście przyłącze budowlane jest wykonywane przez zakład energetyczny na koszt inwestora. Można posłużyć się linią napowietrzną lub kablową. Inwestor może wybrać dowolnego elektryka, który poprowadzi prąd ze skrzynki przyłączeniowej, jeśli zakład energetyczny już ją doprowadził do działki i znajduje się w jej granicy. Zdarza się tak, że na linii ulicy dostępna jest skrzynka przyłączeniowa, która jest w stanie obsłużyć kilka sąsiadujących działek jednocześnie. 

Inne możliwości 

W poszukiwaniu oszczędności niektóre osoby zaczynają interesować się możliwością zasilenia placu budowy prądem od sąsiada. Prąd budowlany jest dwa razy droższy od tego zwykłego, ale niestety korzystanie z prądu mieszkalnego jest w takim przypadku nielegalne i wiąże się z wieloma konsekwencjami – inwestor będzie musiał zapłacić karę grzywny, a sąsiad zostanie oskarżony o bezprawne odsprzedawanie energii elektrycznej. Inną możliwością jest wynajem agregatu prądotwórczego, ale jest to rzadko wybierane rozwiązanie ze względu na wysokie koszty i konieczność regularnego dowożenia paliwa na działkę. 

źródło:https://majster-zrob-to-sam.pl/prad-budowlany-sprawdz-jak-nie-przeplacac-za-prad-budujac-dom/
Więcej o prądzie dedykowanym budownictwu: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/budowlana