Energia elektryczna drożeje. Z tego powodu energia staje się coraz bardziej pożądanym zasobem. Problem z drogim prądem wynika również z faktu, że coraz częściej konwencjonalne źródła energii takie jak chociażby węgiel kamienny lub brunatny, są coraz mniej pożądane jako surowiec energetyczny. Czy możemy w jakiś sposób zabezpieczyć się przed stale rosnącymi cenami energii?

Fotowoltaika

Jeszcze kilka lat temu, jeślibyśmy pomyśleli o tym, że na prywatnych domach będą montowane małe farmy fotowoltaiczne na niemal masową skalę, to zapewne byłoby to dla nas dość niewiarygodne. Obecnie jednak coś, co do niedawna było w sferze marzeń, staje się rzeczywistością. Zarówno rząd, jak i instytucje będące w prywatnych rękach namawiają do tego typu inwestycji.

Fotowoltaika odpowiedzią na deficyt energetyczny Polski

Nasz kraj ma zdecydowanie duży problem z zaopatrzeniem w energię. W normalnej sytuacji nasze elektrownie jeszcze dają sobie radę, ale w niektórych sytuacjach muszę obniżać moc generowaną w generatorach. Wówczas stajemy przed problemami. Jedna z takich sytuacji wystąpiła 2 lata temu, kiedy to latem z powodu obniżonego stanu wód w rzekach, przemysł musiał w ciągu dnia wstrzymywać produkcję. Takie sytuacje będą najprawdopodobniej się powtarzać. Fotowoltaika rozproszona, pozwala na pokrycie znacznej części zapotrzebowania energetycznego gospodarstw domowych, dzięki czemu elektrownie mogą skupić się bardziej na zasilaniu dużych odbiorców.

Dotacje na fotowoltaikę

Instalowanie na własnym dachu farmy solarnej, jest również coraz częściej kojarzone z inwestycją skierowaną na oszczędzanie sporej części kosztów, związanych z zasilaniem domostwa. Opcja ta jest kusząca, tym bardziej że coraz więcej krajów (w tym i nasz) zaczyna stosować dotacje na fotowoltaikę, aby zachęcić potencjalnych inwestorów. Dopłata taka to około 5000 zł. Szacowany koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnego domku jednorodzinnego to 25 000 zł. Jest to więc około 20% kosztów inwestycji, która przy dobrych wyliczeniach, powinna zwrócić się w około 15 lat. Dzięki dotacji zwrot inwestycji to już tylko 12 lat.