Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Jej szerokie zastosowanie obejmuje też ławki solarne. Można je już spotkać w wielu dużych miastach, w miejscach użytku publicznego. Nie służą tylko do siedzenia. Funkcjonalność takich inteligentnych mebli jest niemalże nieograniczona. To właśnie dzięki nim można przykładowo naładować baterię w swoim smartfonie czy dowiedzieć się, jaka jest temperatura/jakość powietrza.

Co warto wiedzieć na temat ławek solarnych?

Ławki solarne to nic innego jak meble, w których zainstalowano panele fotowoltaiczne, dzięki czemu możliwe jest pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego i zamienienia jej na prąd. Wytworzona energia elektryczna może zostać spożytkowana w różny sposób, w zależności od tego w jakie funkcje został wyposażony dany model ławki. Użytkownicy ławek solarnych mogą w dowolnej chwili naładować baterie swoich urządzeń mobilnych i to całkowicie za darmo. Wystarczy mieć przy sobie kabel USB. Lampy solarne wyposażone są także w dodatkowe elementy, takie jak przykładowo ekrany e-ink, podgrzewane siedzenie, oświetlenie. Takie inteligentne meble mogą mieć wbudowane czujniki i ekrany, dzięki którym dokonują pomiarów i wysyłają informacje na temat jakości powietrza – poziomu smogu, temperatury czy wilgotności. Niektóre ławki solarne występują razem ze specjalnymi stojakami na rowery.

Gdzie można spotkać ławki solarne?

Najczęstszymi miejscami, gdzie można spotkać ławki solarne, są miejsce publiczne. Pojawiają się coraz częściej w parkach miejskich i na skwerach oraz przystankach autobusowych. Na tym jednak nie koniec. Inteligentne meble są coraz powszechnieje także w miejscach typowo komercyjnych. Można je spotkać na lotniskach, stadionach, w galeriach handlowych czy w obiektach hotelowych. Idealnie sprawdzają się jako nośnik reklamy, jeśli zostały wyposażone w specjalne ekrany, na których można wyświetlać dowolne treści i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Nowoczesne ławki solarne posiadają wbudowane systemy, dzięki którym możliwe jest przekazywanie informacji użytkownikom smartfonów. Sięgają po nie nawet przedsiębiorcy, przez co coraz częściej spotykane są w obiektach biurowych.

Czytaj więcej o ławkach solarnych: https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2019/lawki-solarne-ekologiczne-lawki-miejskie