Każdy operator oferuje różne taryfy energii elektrycznej do wyboru. Wbrew pozorom decyzja powinna być dobrze przemyślana, gdyż od wybranej taryfy zależy w dużej mierze to, jakie kwoty będą widniały na fakturach za prąd. Dostępne są zarówno taryfy jednostrefowe, jak i te dzielące dobę na dwie strefy. W poszczególnych godzinach mogą obwiązywać inne stawki cenowe za kilowatogodzinę. Istnieją też różne warianty taryf, a jedną z nich jest taryfa weekendowa g12w.

Podstawowe informacje o taryfie g12w

Wybór taryfy energii elektrycznej powinien opierać się na rzeczywistym zapotrzebowaniu energetycznym na prąd. Znaczenie ma także to, na jakie dokładnie godziny przypada największe zużycie energii elektrycznej. Nie dotyczy to taryf jednostrefowych, gdzie przez całą dobę obowiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę. Zmienia się to jednak po wybraniu taryf dwustrefowej. Dobrze dopasowana taryfa pozwala na uzyskanie niemałych oszczędności w skali roku. Taryfa g12w przeznaczona jest głównie dla gospodarstw domowych, w przypadku których moc umowna nie przekracza 40 kW. Jest to taryfa weekendowa, co oznacza, że tańszy prąd obowiązuje w soboty i niedziele, ale nie tylko. Niższa stawka cenowa za kWh dotyczy wszystkich dni wolnych ustawowo od pracy. Niższa cena za energię elektryczną w dni powszednie przypada zwykle na godziny od 22:00 do 6:00. Dodatkowo tańszy prąd obejmuje godziny wczesnopopołudniowe – od 13:00 do 15:00.

Taryfa g12w – dla kogo najbardziej opłacalna?

Większość osób korzysta z jednostrefowych taryf energii elektrycznej, ale nie zawsze jest to najbardziej korzystne rozwiązanie. Oszczędności można szukać w taryfie dwustrefowej, szczególnie wariancie weekendowym. Wymaga to umiejętnego rozplanowania harmonogramu dnia, aby co najmniej połowa dobowego zapotrzebowania na prąd przypadała na godziny pozaszczytowe, czyli na te objęte niższą stawką cenową za kWh. Jeśli ktoś niewiele czasu spędza w domu w godzinach porannych i popołudniowych, ale głównie wieczorami, nocą i w weekend, taryfa G12w będzie bardzo opłacalnym rozwiązaniem. To samo dotyczy osób, które są w stanie zaplanować czynności wymagające zużycia energii elektrycznej na godziny objęte tańszym prądem.