Audyt energetyczny to rozwiązanie, które warto wykorzystać, jeżeli chce się obniżyć rachunki za ogrzewanie i jednocześnie zadbać o jakość środowiska naturalnego. Niesie ono ze sobą wiele korzyści, które bez wątpienia warto poznać. Dlaczego dobrym pomysłem będzie jego przeprowadzenie? Poniżej odpowiedź na to pytanie.

Pozwala zlokalizować problematyczne obszary mające wpływ temperaturę w budynku

Po pierwsze, audyt energetyczny pozwala przyjrzeć się już istniejącym elementom budynku. Przykładem mogą być przegrody zewnętrzne budynku, dach i okna. Niejednokrotnie podczas analizy okazuje się, że to właśnie one są „piętą achillesową” danego budynku. Oznacza to, że np. okna mogą wymagać wymiany, a zewnętrzne ściany budynku docieplenia. Już takie zabiegi pozwalają na duże oszczędności bez konieczności zmiany paliwa, instalowania dodatkowych źródeł energii czy wymiany pieca.

Pozwala dobrać odpowiedni rodzaj ogrzewania

Audyt energetyczny to także świetne rozwiązanie, jeśli planujemy wymianę źródła ogrzewania, a tym samym wykorzystywanego paliwa. Dobrze przeprowadzona analiza podpowie, jaki sposób wybrać, by on był najbardziej efektywny i jednocześnie ekonomiczny. Jak już wspomniano, podczas audytu bierze się pod uwagę także inne uwarunkowania, co pomoże dobrać odpowiedni rodzaj instalacji grzewczej do parametrów technicznych budynku, jego usytuowania oraz przeznaczenia. Ponadto audyt energetyczny zabezpiecza inwestora przed bezsensowanym wydawaniem środków na rozwiązania, które by się nie sprawdziły.

Pozwala uzupełnić źródło energii o dodatkowe, alternatywne źródła

Nie bez powodu na początku wspomniano, że przeprowadzenie audytu energetycznego może przynieść korzyści środowisku naturalnemu. Otóż pozwala on dobrać alternatywne, tzw. czyste źródła energii, które pomogą w dogrzewaniu domu. Dostarczają one dodatkową energię, dzięki czemu zużywa się mniej węgla, gazu, czy też energii elektrycznej. W skali całych miast i miejscowości jest świetny sposób na poprawę jakości powietrza, ale także na oszczędność środków przeznaczanych na ogrzewanie.