Elektrownie wiatrowe, obok paneli fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością w ostatnich latach. Ma to związek między innymi ze stale rosnącymi cenami energii elektrycznej, ale również – ze zwiększoną świadomością tego, że Ziemia powoli zaczyna się „zużywać”. Jak działają elektrownie wiatrowe i z czego są zbudowane?

Działanie elektrowni wiatrowej

Najczęściej wiatrowe formy elektrowni wyglądają jak dość dużych rozmiarów wiatraki – takie, jakie niegdyś znajdowały się przy młynach. Tyle że te obecne wykonane są z zupełnie innych materiałów niż drewno i wyglądają znacznie bardziej modernistycznie.

Istnieją jednak również elektrownie, które wyglądem przypominają kominy. Gdy się im przyjrzeć z bliska, można zauważyć w nich turbiny (wyglądające nieco jak te w samolotach).

Elektrownia wiatrowa działa w bardzo prosty sposób: jej łopaty (czyli po prostu elementy wiatraka) są napędzane przez wiatr. Wewnątrz, znajduje się generator, który umożliwia przetworzenie pozyskanej energii w prąd. Elektrownie zasilane wiatrem mają za zadanie przetworzyć siłę wiatru, jednak nie jest ona zawsze taka sama. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie wielu innych układów, podtrzymujących jego pracę.

Rodzaje elektrowni wiatrowych

W zależności od zapotrzebowania na energię elektryczną wskazać można trzy rodzaje tego rodzaju elektrowni, które charakteryzują się różna wydajnością. Istnieją zatem:

  • mikroelektrownie – te mogą stworzyć poniżej 100 W mocy i nie są odpowiednie na przykład do zasilenia gospodarstwa domowego. Wykorzystywane są najczęściej w przypadku ładowania akumulatorów różnych niewielkich systemów – na przykład nawigacyjnych;
  • małe elektrownie wiatrowe – mogą wytworzyć więcej niż 100 W, ale mniej niż 50 kW mocy. Najczęściej znajdują zastosowanie w gospodarstwach domowych, bowiem optymalną wartością dla zasilenia przeciętnych rozmiarów domu energią elektryczną jest elektrownia o mocy od 3 do 5 kW;
  • duże elektrownie wiatrowe – ich moc jest wyższa niż 100 kW. Tego rodzaju elektrownie wiatrowe mogą być wykorzystane między innymi do zasilania niewielkich zakładów produkcyjnych.