Aby firma mogła sprawnie funkcjonować należy wybrać porządnego dostawcę prądu, który zagwarantuje ciągłość dostaw i korzystne ceny. Żadna szanująca się firma nie może pozwolić sobie na przerwy w dostawie prądu. Dla niewielkich przedsiębiorców, których moc umowna nie przekracza 40 kW najlepszym wyborem będzie taryfa c12a.

Dla jakich firm jest taryfa c12a?

c12a

Taryfa c12a adresowana jest przede wszystkim do tych firm, które z energii elektrycznej korzystają nie tylko w trakcie dnia, ale również w nocy. Jeżeli nasza firma działa przede wszystkim poza godzinami szczytu, to najkorzystniejszym rozwiązaniem jest właśnie taryfa c12a, c22a i c23. Firmy, które pracują wyłącznie w godzinach nocnych, powinny z kolei przyjrzeć się taryfie c12b i c22b. Optymalizacja kosztów poboru prądu odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też warto poświecić nieco swojego cennego czasu, aby wybrać najkorzystniejszą ofertą.

Jak sprawdzić czy taryfa c12a będzie opłacalna?

Aby sprawdzić opłacalność taryfy c12a należy odczytać wartość licznika o 5 różnych porach. Pierwszy odczyt należy dokonać przed porannym szczytem, drugi po porannym szczycie, trzeci przed popołudniowym szczytem, czwarty po popołudniowym szczycie, a ostatni z samego rana (przed porannym szczytem kolejnego dnia). Zsumowane zużycie prądu w tych godzinach należy podzielić przez całkowite zużycie energii w przeciągu 24 godzin. W ten prosty sposób można uzyskać proporcję prądu zużytego w tańszej strefie, do całkowitego zużycia. Oszczędności pojawią się w momencie, gdy 25%-30% zużycia energii przypadać będzie na „tańszą strefę”. Im strefa szczytowa jest droższa od strefy poza szczytem, tym oszczędnością są bardziej widoczne.

Oszczędności nie tylko na taryfie

Na energii elektrycznej można zaoszczędzić na bardzo wiele sposobów. W ostatnim czasie jest bardzo duży boom na przykład na energooszczędna urządzenia i maszyny, dlatego też warto na nie postawić. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z darmowych źródeł energii. Mowa tutaj przede wszystkim o energii elektrycznej, a dokładniej mówiąc o panelach fotowoltaicznych.