Prawidłowy montaż fotowoltaiki
Montaż paneli fotowoltaicznych powinien zostać wykonany przez ekipę, która dokładnie zna się na wykonywaniu takich rzeczy. Nieprawidłowo zamontowana fotowoltaika nie będzie działała w prawidłowy sposób. Do tego może okazać się nieopłacalną inwestycją. Co należy wiedzieć przed wykonaniem montaży instalacji fotowoltaicznych?
Rodzaje pokryć dachowych
Montaż paneli fotowoltaicznych można wykonać na różnych rodzajach pokryć dachowych. Cała instalacja odnajdzie się na:
- blachodachówkach,
- papie,
- gontach bitumicznych,
- dachówce ceramicznej,
- na blasze trapezowej.
Ekipa powinna zadbać o to, aby panele nie uszkodziły w żaden sposób pokrycia dachu. W innym przypadku może bowiem dochodzić do przeciekania do wnętrza budynku.
Orientacja względem słońca
Montaż całościowej instalacji powinien uwzględniać położenie względem słońca. Południowa część dachu jest w stanie zapewnić optymalne naświetlenie w ciągu dnia, dlatego też ta strona jest najczęściej wybierana. Aczkolwiek, duża część domów ma dachy usytuowane względem kierunku wschód-zachód. Nie jest to żadnym przeciwwskazaniem dla instalacji fotowoltaicznej. Instalacja usytuowana po tej stronie jest wydajna, chociaż w porównaniu do strony południowej, może ona pracować z nieco mniejszą intensywnością.
Odpowiedni kąt nachylenia
Montaż fotowoltaiki musi uwzględniać dobry kąt nachylenia. Kąt odchylenia dachu powinien wynosić 35 stopni. Przyjmuje się jednak, że odchylenia wynoszące po 15 stopni w którąkolwiek stronę nie powodują znacznych strat energii. Jeżeli kąt odchylenia jest zdecydowanie większy, można wszystko skorygować. Jest to możliwe dzięki stelażom wsporczym. I one powinny zostać zamontowane w prawidłowy sposób, jeżeli cała instalacja ma przynosić spodziewane efekty.
Stelaże korygujące stosowane są w takich miejscach, jak np. dachy płaskie, gdzie nie występuje żaden kąt nachylenia. Jak więc widać, z każdej sytuacji jest wyjście. Montaż instalacji fotowoltaicznych możliwy jest więc praktycznie w każdym, dowolnie wskazanym miejscu.