Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, jak ważne jest postępowanie ekologiczne, rośnie zainteresowanie energią elektryczną wyprodukowaną z odnawialnych źródeł energii. W końcu ludzie przekonują się do energii przyjaznej środowisku naturalnemu. Jakie odnawialne źródła energii są popularne w Polsce? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Odnawialne źródła energii w Polsce – fotowoltaika

W ostatnich latach na rynku energii w Polsce zauważalny jest wzrost udziału paneli fotowoltaicznych w produkcji energii elektrycznej. Wszystko za sprawą wielu rządowych projektów oferujących dofinansowania oraz odliczenie od podatku. Jednak ludzie również zauważają potrzebę postępowania społecznie odpowiedzialnego, gdyż coraz poważniejszym problemem  obecnych czasach staje się globalne ocieplenie. Fotowoltaika pozwala na ogromne oszczędności, przede wszystkim redukcję kosztów energii elektrycznej lub w przypadku instalacji dużej ilości paneli pozyskania nawet darmowej energii. To również ogromna niezależność od rosnących cen prądu i dostaw energii. W końcu słońce to darmowa i niekończąca się energia, która nie emituje żadnych szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. 

rynek energii w polsce

Odnawialne źródła energii – turbiny wiatrowe 

Wiatr to kolejne odnawialne źródło energii, dzięki któremu możliwe jest wyprodukowanie energii elektrycznej. W końcu to wiatr jest siłą napędową turbin. Energia wiatrowa coraz częściej jest wykorzystywana na rynku energii w Polce (link). Energia wiatrowa to ekologiczny sposób pozyskania energii, gdyż instalacja ta podczas swojego działania nie emituje szkodliwych substancji oraz innych zanieczyszczeń szkodliwych dla człowieka i naszej planety. Energia wiatrowa nie emituje żadnych toksycznych odpadów wpływających destrukcyjnie na zdrowie, a także nie ma konieczności jej wydobywania, z czym wiążą się wydatki na paliwo, transport i procesy wydobycia. W miejscach dobrze uwietrznionych możliwy jest szybki zwrot pieniędzy wyłożonych na zakup i montaż całej instalacji.