Energia elektryczna to dziś problem narastający. Z jednej strony rezygnuje się w krajach rozwiniętych z produkcji energii z paliw kopalnych, z drugiej rośnie liczba urządzeń zasilanych tego rodzaju paliwem. Wiele firm szuka sposobu na to, by pogodzić te kwestie. Najlepsi inwestują spore kwoty na te cele. Rezultatem są tak zwane białe certyfikaty.

Korzyści z posiadania

białe certyfikaty

Ogólna zasada dotycząca tego pojęcia jest taka, by nagradzać tych, dla których ochrona środowiska, wyrażająca się poprzez ograniczanie zużycia energii elektrycznej jest sprawą wielkiej wagi. W praktyce zatem oznacza nagradzanie tych, którzy takie działania wdrażają tam, gdzie jest to możliwe. Co ważne, tego typu wyróżnienie nie jest jedynie honorowym dyplomem uznania, ale niesie za sobą także pewne namacalne i wymierne korzyści. Tak, mowa oczywiście o pieniądzach. Posiadanie tego rodzaju dokumentu sprawia, że możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie planowanej inwestycji. Jeśli zatem ktoś planuje pewne remonty lub wymianę urządzeń na bardziej energooszczędne, może próbować się o taki dokument. Jego posiadanie sprawi, że koszty inwestycji mogą się znacząco obniżyć.

Jak zdobyć?

Droga to otrzymania stosownego białego certyfikatu nie jest bardzo trudna, dlatego też warto rozważyć jej przejście, niezależnie od tego, jak wielka jest to inwestycja. Zasadniczo możliwe jest nawet wystąpienie o takie zaświadczenie na przykład przy planowaniu wymiany oświetlenia na energooszczędne. Oczywiście, nie chodzi tu o pojedyncze pomieszczenia, ale jeśli dane przedsiębiorstwo ma znaczną powierzchnię to kwoty uzyskanej dotacji mogą okazać się znaczącą częścią budżetu planowanej inwestycji. Dla większej pewności powodzenia całego przedsięwzięcia warto zasięgnąć porady specjalistów w tej dziedzinie. Przeprowadzany audyt energetyczny pozwoli na realne zmierzenie wartości spodziewanych oszczędności, tym samym przekładając się na mocną pozycję w składanym wniosku o uzyskanie certyfikatu. Z taką pomocą zdobycie upragnionego dofinansowania na pewno nie będzie trudne.