Jako ciekawostkę można podać fakt, iż zdecydowana większość znanych ludzkości sposobów pozyskiwania energii wykorzystuje energię pochodzącą ze Słońca. Farmy wiatrowe, panele solarne, biomasa czy spalanie węgla wykorzystuje zjawiska zachodzące na Ziemi pod wpływem oddziaływania światła Słonecznego. Wiatry wieją pod wpływem zmian temperatury wynikających z różnic w nagrzewaniu powietrza przez Słońce. Natomiast ropa naftowa, węgiel kamienny czy gaz ziemny powstały z materii organicznej, która także nie mogłaby istnieć bez wykorzystywania energii słonecznej.

OZE – co to jest?

OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii. Ropa czy węgiel powstawały w procesach trwających miliony lat i są zasobem, który po prostu kiedyś się skończy. Dlatego są zaliczane do nieodnawialnych źródeł energii. Ludzkość jest niejako zmuszona do poszukiwania innych sposobów, czyli innymi słowy jesteśmy skazani na nowoczesne alternatywne źródła energii.
Z pewnością jest to przyszłość energetyki, a z paneli solarnych korzysta coraz więcej ludzi. Co więcej, w tej grupie znajdziemy zarówno ludzi bogatych jak i mniej zamożnych.

Czy energia jądrowa jest odnawialnym źródłem energii?

Wytwarzanie energii jądrowej w zamkniętym cyklu paliwowym również jest odnawialnym źródłem energii. Technologia wykorzystująca cykl zamknięty ponownie używa już wykorzystane paliwo w celu odzyskania niewypalonych materiałów rozszczepialnych. Jednak wydarzenia z 2011 roku w elektrowni w Fukushimie bezspornie udowodniły, że użycie energii jądrowej zawsze wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia katastrofy zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób.

Nawet tak nowoczesny i zaawansowany technologicznie kraj jak Japonia, który od wielu lat rozwija technologie budowlane w celu minimalizacji skutków wstrząsów sejsmicznych nie uniknął bardzo niebezpiecznego wypadku.
Dlatego obecnie wiele krajów, w tym Niemcy, które należą do ścisłej czołówki najbardziej rozwiniętych państw świata przyjęły strategię zdecydowanego odwrotu od atomu. W tej chwili znacznie większy potencjał tkwi w energii pochodzącej bezpośrednio ze Słońca, stąd tak wiele firm inwestuje obecnie czas i pieniądze w rozwój fotowoltaiki.